15. Jadwiga Fabiana Maj

Jadwiga Fabiana Maj – z zd. Bylczyńska, córka Fabiana, ur. 1 stycznia 1937 r. w Studzieńcu, pochodzenia inteligenckiego, z rodziny o tradycjach patriotycznych. Stryj por. Bolesław Dęboróg-Bylczyński został zamordowany w Charkowie. W 1958 r. ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku, kierunek filologia polska. Zatrudniona jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej Nr 2 oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Połczynie Zdroju, a w latach 1975-1996 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu.

Od jesieni 1980 r. członek NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu i członek Zarządu Komisji Zakładowej Liceum Ogólnokształcącego. Delegat Komisji Zakładowej na plenarne posiedzenia Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Kołobrzegu i jego aktywny członek. Zajmowała się przekazywaniem informacji, uchwał, kolportażem ulotek, biuletynów oraz opracowań historycznych i literackich wydawanych w drugim obiegu. Brała udział w akcjach strajkowych organizowanych przez NSZZ „Solidarność”
w Kołobrzegu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczka spotkań w ramach Klubu Inteligencji Katolickiej oraz mszy za ojczyznę. Kolportowała wydawnictwa drugiego obiegu i ulotki.

Uczestniczyła w reaktywacji NSZZ „Solidarność” oraz jako mąż zaufania Komitetu Obywatelskiego w wyborach do parlamentu w 1989 r. oraz sztabu wyborczego Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich w 1990 r. Od 1990 do 2010 r. radna Rady Miasta Kołobrzeg. W pierwszej kadencji wybrana z listy Komitetu Obywatelskiego i była delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Koszalińskiego. Członek Prezydium, a następnie Zastępca Przewodniczącego Prezydium Sejmiku. W drugiej kadencji wiceprzewodnicząca Rady Miasta i następnie członek Zarządu Miasta. W latach 2002-2010 przewodnicząca Komisji ds. Społecznych, Oświaty, Kultury
i Sportu. Bardzo aktywna w wielu organizacjach, w tym również wieloletni członek komisji konkursowej Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta – „Herbertiada” w Kołobrzegu. Udekorowana licznymi odznaczeniami, w tym m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Działacz Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ „Solidarność”, Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.