14. Czesław Maciąg

Czesław Maciąg – ur. 14 lipca 1939 r. w Warszawie, syn Józefa, zamieszkały w Kołobrzegu, pochodzenia robotniczego. Wykształcenie wyższe, ukończył w 1969 r. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Matematyczno-Fizyczny, kierunek matematyka.  W roku 1976 ukończył Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy, Wydział Elektroniki i Elektrotechniki, kierunek elektronika.

Zatrudniony od 1970 r. do 1992 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Kołobrzegu jako nauczyciel matematyki i elektrotechniki.

W październiku 1980 r. współtworzył Międzyszkolną Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu i został zastępcą przewodniczącego, jak również delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Kołobrzegu. Uczestniczył w obradach Komisji Krajowej Pracowników Oświaty w Gdańsku. Delegat na Zjazd Regionu „Pobrzeże” w Koszalinie. Od 2 października 1981 r. przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zespole Szkół Mechanicznych w Kołobrzegu. Przewodniczący Komitetu Strajkowego w październiku
1981 r.

Po wprowadzeniu stanu wojennego brał udział w spotkaniach patriotycznych w Katedrze, a następnie organizował Klub Inteligencji Katolickiej w Kołobrzegu. Kolportował nielegalne wydawnictwa i ulotki.

W 1989 r. brał udział w reaktywowaniu „Solidarności”. Członek lokalnego sztabu wyborczego Komitetu Obywatelskiego i Lecha Wałęsy.

Radny Rady Miasta w latach 1990-2002. Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu i Rekreacji I i II kadencji.

Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 1990 r. i Złotym Krzyżem Zasługi w 1991 r.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.