25. Jacek Pechman

Jacek Pechman – ur. 31 lipca 1966 r. w Pyrzycach, w rodzinie robotniczej. Absolwent Liceum Zawodowego w Zespole Szkół Mechanicznych im. B. Krzywoustego w Kołobrzegu. Studiował filozofię.

Od grudnia 1981 r. działacz podziemia. Uczestnik spotkań opozycyjnych w salce parafialnej Kościoła pw. Św. Krzyża w Kołobrzegu. W latach 1982 – 1985 współorganizował razem z Józefem Paciorkowskim, Katarzyną Paciorkowską i Zbigniewą Busztą wieczory patriotyczne w Katedrze. Współtworzył z Jackiem Borczem zakazany przez władze Niezależny Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół Mechanicznych. Zredagował i wykonał wspólnie z Jackiem Borczem gazetę ścienną w szkolnej gablocie, o charakterze satyryczno-politycznym. Był współautorem scenariusza sztuki opartej na tekście Sławomira Mrożka pt. „Na pełnym morzu” – do wystawienia przedstawienia nie doszło z powodów politycznych. Zajmował się przywożeniem i kolportażem podziemnej prasy i książek z Gdańska i Szczecina.

Organizował wspólnie z Katarzyną Paciorkowską, Michałem Wiercińskim, Jackiem Hałuszką, Kazimierzem Buczackim, Jackiem Rodziewiczem, Marianem Siadulem akcje palenia zniczy i składania wiązanek kwiatów pod krzyżem „Solidarności” wiszącym przy wejściu do Katedry. Grupa ta kilkakrotnie zorganizowała akcję pisania na murach haseł solidarnościowych, a także akcje ulotkowe po niedzielnych mszach. Nawiązał współpracę z działaczami podziemnej „Solidarności” w białogardzkim zakładzie „Unitra”, a w latach 1983- 1986 na teren tego zakładu przemycał ulotki solidarnościowe.

Współorganizował 31 sierpnia 1983 r. manifestację patriotyczną pod krzyżem „Solidarności”. Na początku listopada 1983 r. współorganizował akcję ulotkową wzywającą mieszkańców do udziału w manifestacji solidarnościowej w dniu 10 listopada 1983 r. i został zatrzymany wspólnie z Katarzyną Paciorkowską i Michałem Wiercińskim przez Służbę Bezpieczeństwa.

W 1989 r. włączył się w kampanię wyborczą Komitetu Obywatelskiego w Kołobrzegu. Rok później był współorganizatorem kampanii wyborczej do samorządu lokalnego.

Obecnie dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, odbywającego się w Kołobrzegu od 2004 r. Współtworzył Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. Autor, pomysłodawca i reżyser wielu przedsięwzięć kulturalnych. Członek zarządu stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.