22. Józef Ryszard Paciorkowski

Józef Ryszard Paciorkowski – ur. 18 marca 1939 r. w Warszawie, s. Władysława, pochodzenia robotniczego. Matka Weronika była członkiem Armii Krajowej w czasie wojny,
a w rodzinie kultywowano tradycje patriotyczne.

Ukończył w 1962 r. filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako nauczyciel języka polskiego w latach 1962-1969 w Liceum Medycznym w Kołobrzegu. W latach 1972-1975 r. był Gminnym Dyrektorem Szkół w Kołobrzegu. Od 1982 r. rencista.

W „Solidarności” od listopada 1980 r. Został wybrany sekretarzem Komisji Zakładowej Nauczycieli. Działał w MKZ Kołobrzeg i od stycznia 1981 r. został jej sekretarzem. Prowadził bytowe sprawy nauczycieli, pisał ulotki, powielał je i przewoził do Białogardu. Społecznie wykonywał wszystkie prace biurowe i organizacyjne w MKZ Kołobrzeg.

Wspólnie ze Zbigniewą Busztą organizował wieczory religijno-patriotyczne w Katedrze w Kołobrzegu, podczas których występowali uczniowie szkół średnich. Pierwszy spektakl przygotował samodzielnie, a w następnych był głównym aktorem. Wieczory były przygotowywane z okazji świąt 3 Maja i 11 Listopada i były organizowane od 1981 r. do 1987 r. Oprócz Józefa Paciorkowskiego aktorami była młodzież: Katarzyna Paciorkowska, Marek Goldyszewicz, Jacek Borcz, Marian Siadul, Marzena Czerniawska, Jacek Pechman, Agata Szymańska, Michał Wierciński.

Był działaczem i założycielem Klubu Inteligencji Katolickiej, uczestniczył w zebraniach i prelekcjach, m.in. Andrzeja Czumy i Anny Skowrońskiej. Dwa razy zatrzymany. Pod koniec sierpnia 1982 r. zawieziony do siedziby SB w Koszalina i osadzony w areszcie na 48 godzin. Po raz drugi zatrzymany w areszcie w listopadzie 1983 r. po próbie w Katedrze. W czasie rewizji znaleziono jedynie paczkę broszur sprzed stanu wojennego.

Nie ma oznaczeń i orderów.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.