12. Ryszard Kurzawa

Ryszard Kurzawa – ur. 10 listopada 1946 r. w Ustroniu Morskim, syn. Jana, pochodzenia inteligenckiego, z rodziny o tradycjach niepodległościowych. Dziadek Michał Malinowski walczył w powstaniach śląskich, a dziadek Józef Kurzawa walczył w powstaniu wielkopolskim. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Kołobrzegu oraz Wydział Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu w 1971 r., a następnie aplikację notarialną. Do 1980 r. pracował w Państwowym Biurze Notarialnym w Koszalinie, a od 1980 do 1983 r. w PBN w Kołobrzegu. W latach 1983-93 adwokat w Drawsku Pomorskim i w Kołobrzegu. Od 1993 r. ponownie pracuje jako notariusz w Kołobrzegu.

Od 1980 r. członek „Solidarności” Sądu Rejonowego w Kołobrzegu. Pełnomocnik Komisji Zakładowej w pracach MKZ Kołobrzeg i aktywny działacz tego gremium. Uczestnik pierwszej nieudanej próby rejestracji NSZZ „Solidarność” w sądzie w Warszawie. Po wprowadzeniu stanu wojennego jako adwokat występował w procesach politycznych, między innymi broniąc Anny Sztark, Andrzeja Szałka oraz przed kolegiami ds. wykroczeń w sprawach politycznych. Służba Bezpieczeństwa śledziła go w ramach sprawy „Rejent”.

Uczestnik spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej i sygnatariusz, założyciel Stowarzyszenia Klubu Katolików w Kołobrzegu. Rozpracowywany w ramach SOR „Opornik”.

W 1989 r. działacz Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego w Koszalinie i w Kołobrzegu. Członek Miejskiej Komisji Wyborczej w wyborach do sejmu w 1989 roku. Uczestniczył w zakładaniu Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej i Unii Demokratycznej.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.